test-ipv6.com FAQ

Otázka: jak tento test funguje?
Test je kompletně implementovaný v javascriptu spouštěném na straně uživatele. Pro určení dostupnosti se vykoná řada Ajax dotazů na server s použitím různých DNS jmen, která vynutí použití IPv6, dual-stacku, nebo jiné scénáře. V potaz se bere nejen úspěch či selhání těchto dotazů, ale i jak dlouho trvaly.
Otázka: Proč jsou tyto stránky dostupné pouze po IPv4?
Máte pravdu, tyto stránky nemají AAAA záznam, a to zcela záměrně. Určité procento uživatelů nedokáže prohlížet stránky na dual-stack serverech. Pokud se uživatelé nemůžou připojit, není ani možné jim říct, v čem je chyba. To je zásadní problém, se kterým se dnes poskytovatelé obsahu potýkají; pro jednoho z nich ostatně pracuji. Z těchto důvodů hlavní stránka vyžaduje IPv4 (ať už nativní nebo překládané).
At some point, when the percentage of "broken" users has gone significantly down, I'll consider making test-ipv6.com dual-stack. At last check, March 2017, we still see 0.2% broken visiting test-ipv6.com. And we still want them to understand their situation.
Q: I run a production IPv6-only network. Without IPv4. My users can't reach test-ipv6.com.
Send email to jfesler@test-ipv6.com. If your IPv6-only network has dedicated name servers, or a dedicated BGP ASN, jfesler will enable AAAA records for test-ipv6.com for you.
If you don't meet the above requirements, you can visit http://ipv6.test-ipv6.com (IPv6-only) or http://ds.test-ipv6.com (IPv4+IPv6).
Q: What do you mean by broken?
A percentage of users today have IPv6 enabled, but are either using a public tunnel that is currently giving poor performance; or otherwise have a route that is installed but broken or suboptimal. However, because they have a route at all, in many cases the address selection algorithm of RFC3484 will pick using it, and trying to use this broken route. It can take towards 75+ seconds before the browser gives up!
From the perspective of a user with these conditions, a web site offering both A and AAAA DNS records (ie, "dual stack") will appear to time out; and the user will move on to another site that offers a similar product. This is the quandary content providers have.
If we detect that you will have problems reaching dual-stack web sites, we recommend you see the Broken User FAQ. It provides several steps to try and identify your root cause for being broken; and barring that, what you can do to disable IPv6 until your ISP offers native IPv6 connectivity.
Q: Why did your stats say you already have IPv6-only users?
They went to http://ipv6.test-ipv6.com .
Otázka: Nakolik jsou zdejší statistiky vypovídající?
Nereprezentují průměrného webového uživatele, protože návštěvníci tohoto webu netvoří náhodný vzorek. Účel těchto stránek není poskytovat statistiky, ale informovat uživatele o jeho připravenosti na přechod světa na IPv6 (ať už s ním, nebo bez něj). Z tohoto důvodu se zdejší procenta budou lišit od těch u běžného poskytovatele služeb.
Q: How does your test differ, from what the content providers are doing?
Content providers are gathering metrics of broken vs non-broken users, in an aggregate form. They are not at this time actually giving the user feedback as to the user's current state. Those metrics will principally drive the business decision of when to start publishing sites over IPv6, versus remaining IPv4 only. IPv4 only for some content sites really is an option; it has a handful of downsides, but the expectation is that everyone will always be able to reach IPv4, in some fashion.
This site, on the other hand, is intended to help the user understand their current state, and what that state possibly means to them.
Q: Do you actually read the feedback?

Yes, I do. Thank you! Note that I can only follow up with you if you do leave contact information. While I am still grateful for feedback without contact information, I will be unable to reply with any answers if you asked for them.

Otázka: jak jinak vás můžu kontaktovat?
I would prefer you use the form, as it gives details of your connectivity, and bypasses any mail filters. That said, you are welcome to directly email jfesler@test-ipv6.com.
Otázka: je to open source?
Ano. Vizte stránku o zdrojovém kódu s podrobnostmi.

Copyright (C) 2010, 2017 Jason Fesler. Všechna práva vyhrazena. Version 1.1.730 (595f7d3)
Mirrory | Zdroj | E-mail -   - Attributions | cs_CZ 43.51%
Toto je mirror stránek test-ipv6.com. Výsledky prezentované zde můžou ale nemusí být stejné jako na původních stránkách.